Moi Idole – Nick Rhodes

Król Glamour. Absolutny, niezaprzeczalny symbol konfekcji i stylu; bez niego Duran Duran byliby tylko jeszcze jednym zespołem z prowincjonalnego Birmingham. Według mnie Nick Rhodes jest symbolem pierwszej połowy lat 80-tych. Łatwo wyczuwalna charyzma i jakiś magnetyzm na scenie. Każdy koncert DD można oglądać w ten sposób – Simon stara się przyciągać uwagę, a Nick ją przyciąga:) (choć dzisiaj Simon wygląda o niebo lepiej)

Nick pracował pod koniec lat 70-tych XX wieku (nie mogę się przez 10 lat przyzwyczaić, że trzeba to pisać dla poprawności:) jako DJ w klubie Rum Runner. Tam założył 1 978 Duran Duran. Nazwa, jak powszechnie wiadomo, zapożyczona została w hołdzie dla naukowca z filmu Barbarella (a raczej dla jego wynalazku – kto widział, ten wie:).

http://www.youtube.com/watch?v=HKz0fHyuNDg

W tym czasie Nick zmienił swoje prawdziwe nazwisko na dzisiejsze i zaczął kreować wizerunek muzyczny oraz emploi grupy. Muzycznie stworzył niezwykłą mieszankę syntezatorów z rockiem, skonstruowaną tak, żeby zachować równowagę gitar i elektroniki. Udało się pewnie dlatego, że syntezatory analogowe wprowadzały pewne ograniczenia, choć jeśli poczytać wspomnienia Nicka czy Martina Gore z Depeche Mode to wiadomo, że te granice próbowano przekroczyć nagrywając dźwięki z natury. (Zagadka – jaki dźwięk puszczony od tyłu rozpoczyna Rio?).

Prawdziwą rewolucję Nick Rhodes przeprowadził w kreowaniu wizerunku grupy (jestem pewien, że słowo „image” jest słowem noworomantycznym). Musimy pamiętać, że wówczas nie chodziło o szokowanie, bo trwał punk i trudno już było kogoś zaszokować, ale o wykreowanie nowego stylu.

 

Nick nosił makijaż (pamiętam taki wywiad – dziennikarz – „Codziennie, gdy wstajecie myślicie, czy się umalować?” – Nick – „Nie, myślę tylko jaki kolor szminki wybrać:))))”), najmodniejsze garnitury, bufoniaste koszule, apaszki, żaboty itp. Szybko cały zespół przejął ten styl, Duran Duran stali się wieszakiem świata. Absolutnym szczytem kreowania nowego wizerunku był wizerunek imprezowej grupy bawiącej się na drogich jachtach, w otoczeniu najpiękniejszych modelek, zawsze w pięknej pogodzie Karaibów lub przynajmniej Riwiery. Kilka lat pogoni za tym stylem wykreowanym na potrzeby mediów zasiało spustoszenie w szeregach zespołu.

W 1983 Nick wylansował Kajagoogoo, ciekawe jaki wpływ na styl Limahla miał jego mentor?

Post scriptum

Najważniejsza strona jego fanów (super nazwa):

http://www.templeofsaintnick.com/

P.S. 2

Jeśli nie chcecie się do niego zniechęcić, absolutnie nie sięgajcie po książkę Andy`ego Taylora – „Wild Boy – My Life In Duran Duran”.

P.S.3

Dwa polskie fora fanów DD

http://www.duranduranpoland.fora.pl/

http://www.duranduran.fora.pl/

  1. Jestem dość zaskoczony, bo gość, który prowadzi http://twitter.com/NickRhodesSite jest zdezorientowany zamieszczeniem zdjęcia z Simonem na pierwszym planie
    już wiem o co chodzi – to on miał racje a nie ja, cóż – wtopa

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: